راهنمای نویسندگان

فصلنامه دانش انتظامی استان خراسان شمالی از کلیه پژوهشگران و اندیشمندان علاقمند به درج و انتشار مطالب علمی و پژوهشی خود در این فصلنامه با رعایت شرایط و ضوابط زیر برای همکاری دعوت به عمل می آورد:

 • داشتن همسویی با اهداف و محورهای فصلنامه.
 • مطالب بایستی در حوزه امور پلیسی و با رویکرد علمی ارائه شود. مقالاتی که بر اساس تحقیقات انجام شده و حاصل پژوهش میدانی مؤلف باشد در اولویت قرار دارند. خلاصه ای از سوابق علمی و پژوهشی مؤلف ضمیمه شود. مشخصات کامل مؤلف یا مترجم همراه با نشانی و شماره تلفن و آدرس الکترونیکی در پایان مقالات ذکر شود.
 • مقالات با رعایت اصول مقاله نویسی و علمی پژوهشی تهیه و ارسال گردد.
 • در صورت ترجمه متن اصلی ضمیمه گردد.
 • مطالب ارسالی بازگردانده نمی شوند و فصلنامه در ویرایش آزاد است.
 • مسئولیت مطالب، نظریات و اطلاعات ارائه شده در مقاله ها و صحت و سقم آنها بر عهده نویسنده یا نویسندگان می باشد.
 • مقالات در گستره جغرافیایی فرماندهی انتظامی استان خراسان شمالی و یا در حوزه نظم و امنیت استان خراسان شمالی باشد؛
 • مقاله قبلاً در هیچ نشریه یا همایش دیگر ارائه و چاپ نشده باشد؛
 • مقاله حتما باید در نرم افزار ۲۰۰۷  word تایپ و به آدرس دبیر خانه ارسال گردد؛
 • مقالات حداکثر در ۲۰ صفحه A4 با فونت B Nazanin اندازه قلم ۱۴ باشد؛
 • ساختار مقاله باید شامل: عنوان، چکیده فارسی، واژه های کلیدی، مقدمه و بحث اصلی، نتیجه گیری، پیشنهادات و فهرست منابع باشد. چکیده مقالات، مشخصات و آدرس نویسندگان به صورت انگلیسی همراه مقاله ارسال شود؛
 • چکیده مقالات بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ کلمه باشد و واژه های کلیدی حداکثر ۵ کلمه باشد. متن هایی که دارای جدول، عکس و یا نمودار باشد در متن ارجاع و توضیح داده شود؛
 • شیوه ارجاع، پی نوشت ها و تنظیم فهرست به روش APA (نام خانوادگی، سال: صفحه) باشد؛
 • کتابنامه (منابع و مآخذ مورد استفاده در متن) در انتها به ترتیب الفبایی و به روش ذیل نوشته شود:

کتاب:
الوانی، سید مهدی. (۱۳۸۵). مدیریت عمومی (ویرایش ۲). تهران: نشر نی.
جانسون، ریچارد؛ ویچرن، دین دبلیو. (۱۳۷۹). تحلیل آماری چند متغییری کاربردی (مترجم؛ حسینعلی نیرومند). مشهد: دانشگاه فردوسی مشهد (نشر اثر اصلی: ۱۹۹۸).
Berg, I. (1911), Sociological perspectives on labor marker. New York: Academic Press.
مقاله:
عادلی، علیرضا. (۱۳۹۱). «ارزیابی عملکرد ناجا در برقراری نظم و امنیت شهرستان بم با رویکرد مدیریت بحران»، فصلنامه مدیریت انتظامی، ۷(۲)، ۲۵۳-۲۸۱.
نگارش مقاله بر اساس الگوی نگارش مقالات که در قسمت اطلاعیه سایت نشریه بارگزاری شده است انجام شود.
عادلی، علیرضا. (۱۳۹۱). «ارزیابی عملکرد ناجا در برقراری نظم و امنیت شهرستان بم با رویکرد مدیریت بحران»، فصلنامه مدیریت انتظامی، ۷(۲)، ۲۵۳-۲۸۱.

 • نگارش مقاله بر اساس الگوی نگارش مقالات به صورت زیر میباشد:

عنوان در 1 یا 2 خط (فونتB Nazanin 16pt )

نام و نام‌خانوادگی نگارنده اول1، نام و نام‌خانوادگی نگارنده دوم2،نام و.... نگارنده سوم1،....

 (B Nazanin 12 pt, Bold)

1-       مرتبه علمی نگارنده، رشته تخصصی، نام سازمان، نام شهر (B Nazanin 10 pt,)

2-دانشیار، مدیریت ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد، بجنورد

* پست الکترونیکی سازمانی/شخصی نویسنده مسئول

چکیده(B Nazanin 12pt)

در این نگاشت­نامه (قالب - تمپلیت)، شیوة تهیة سریع ساختار مقاله با استفاده از امکانات نرم‏افزار وُرد  2007برای فصلنامه علمی تخصصی دانش انتظامی خراسان شمالی شرح داده شده است؛ هر مقاله باید دارای یک خلاصه 180 الی 250 کلمه­ای باشد که در یک پاراگراف تهیه گردیده و دارای حواشی 20 میلیمتری از لبه­ راست و چپ باشد. این بخش باید بصورت مستقل بیانگر موضوع، اهداف، روش تحقیق و دستاوردهای مقاله باشد ولی یک مقدمه تلقی نمی­گردد. محل قرارگیری این بخش در حدود 90 الی 120میلیمتر از بالای صفحه است. متن مقاله با فونت B Nazanin اندازه قلم  pt14 و نیز تیترها با فونت B Nazanin و اندازه قلم Bold 14 باشد.

کلیدواژگان(B Nazanin 12pt)

حداقل3، حداکثر 5واژه، با جداکننده کاما

1- مقدمه (B Nazanin 14 pt))

برای آماده­سازی نگاشت­نامه (قالب - تمپلیت) خود از همین قالب استفاده نمایید. نوع صفحه و فواصل از اطراف، در این نگاشت­نامه تنظیم شده است. کافی است نویسندگان محترم، کپی این فایل را در قسمتی از رایانه ذخیره نمایند. انتظار می­رود مقالات به ترتیب شامل موارد زیر باشند که در صورت لزوم نویسندگان می­توانند از وارد کردن بعضی مباحث خودداری کنند:

 •        عنوان
 •      چکیده فارسی
 •      مقدمه
 •      بیان مساله
 •      پیشینه و سابقه­ی پژوهش
 •      اهداف تحقیق
 •      مبانی نظری
 •      روش تحقیق
 •      یافته ­ها
 •      نتیجه­ گیری
 •      پیشنهادات(مربوط به مقالات منبعث از طرحهای تحقیقاتی و  پایان نامه هایی که به سفارش سازمان مطبوع تدوین شده می باشد)
 •      پیوست­ ها
 •      منابع
 •      عنوان لاتین
 •      چکیده لاتین

از پاراگراف­ های دوم به بعد در هر عنوان، سطر با5 میلی‏متر فرورفتگی آغاز می­گردد. همچنین هر پاراگراف بدون فاصله با پاراگراف قبل و بعد خود نوشته می شود.هنگام استفاده از علایم نگارشی (نظیر ، : . ؛ و غیره)، به خاطر داشته باشید که کلیة این علایم بدون فاصله از حرف قبلی و با یک فاصله از حرف بعدی نوشته می‌شوند.

شیوه ارجاع در درون متن( B Nazanin 14 pt)

شیوه نامه استناددهی و ارجاع درون متنی به روش APA می­باشد(نام خانوادگی نویسنده، سال: شماره صفحه). به منظور دریافت اطلاعات بیشتر، شیوه نامه مذکور بر روی سایت فصلنامه قابل دریافت می­باشد.

1-2- قلم و فونت اعداد و کلمات انگلیسی(Times New Roman 12 pt)

در مقالة فارسی استفاده از کلمات انگلیسی در داخل متن اصلی مجاز نیست و حتماً باید معادل فارسی آن­ها را در متن مقاله به‌کار برد و در صورت لزوم به اصل انگلیسی کلمات به‌صورت پاورقی اشاره نمود.

اشاره به پاورقی در هر صفحه از مقاله با عدد 1 شروع می‌شود. باید توجه کرد که استفاده از پاورقی برای ذکر معادل انگلیسی تنها در اولین به­کارگیری واژه (به استثنای قسمت عنوان، چکیده و نتیجه­گیری) نیاز است و در دفعات بعدی نیازی به تکرار پاورقی نیست.

2- جدول­ها، نمودارها و روابط( B Nazanin 11 pt)

جدول 1اندازه فونت­ها( B Nazanin 11 pt)

 

لاتین

فارسی

 

زبان متن

تایمز نیو رومن

بی­نازنین

نوع قلم

13B

14B

عناوین بخش­های سطح 1

اندازه قلم

13B

14B

عناوین بخش­های سطح 2

13

14

متن اصلی مقاله

10

11

عنوان شکل­ها و جدول­ها

10

---

متن داخل شکل­ها (*)

9

10

پاورقی و  پی­نوشت

13

14

متن در جدول­ها

12

12

فرمول­ها (**)

12

---

شماره روابط

12

---

مراجع

 

 


(*)فونت فرمول لاتین می­تواند کامبریا­ مث نیز باشد.

در مقالات علوم انسانی استفاده از روابط و الگوهای ریاضی کمتر صورت می‌گیرد ولی با این حال، در صورت استفاده باید همه روابط به صورت چپ چین و با فونت Times New Roman و اندازه مناسب (حتی‌المقدور 12pt) نوشته شوند. شماره هر رابطه بصورت ترتییی و در داخل پرانتز و در انتهای سمت راست ذکر گردد. به عنوان نمونه به رابطه زیر توجه شود.

در نوشتن روابط و فرمول­های ریاضی رعایت نکات زیر الزامی است:

1- شماره‏ گذاری فرمول­ها از یک شروع شده و برای اشاره به آنها از شماره در پرانتز استفاده می‌شود.

2- در فرمول­­ نویسی، پارامترها و متغیرها به صورت ایتالیک می‏آیند، ولی اعداد، کلمات، توابع مشخص و واحدها به صورت غیرایتالیک می­آیند.

3- در صورتی که فرمول طولانی باشد و طول آن از یک سطر تجاوز کند، باید در جای مناسب شکسته شده و ادامه فرمول در سطر بعدی آورده شود و از فشرده کردن آن پرهیز شود.

3- قواعد نوشتاری

تلاش شود در متن مقاله از جملات رسا، گویا و کوتاه استفاده شود و از نوشتن جملات تودرتو پرهیز شود. درستی نوشتار بر پایة املای زبان فارسی ضروری است. در ادامه، برخی از موارد اشتباه متداول یادآوری می‌شود.:

در اشاره به شکل­ها و جداول و روابط باید از شماره آنها استفاده شود و از به­کار بردن عباراتی نظیر «شکل بالا» و «فرمول زیر» و «جدول بعد» اکیداً خودداری شود.

در فعل­ها دقت شود که «می» از جزء بعدی فعل جدا نمانده و نیز سرهم نوشته نشود. برای این منظور باید نیم فاصله درج گردد. برای درج نیم فاصله­ از «کلید Ctrl» به همراه «کلید-» استفاده کنید.بنابراین تایپ «می شود» و «میشود» اشتباه، و درست آن «می­شود» است.

در مورد «ها»ی جمع نیز دقت کنید که از کلمة جمع بسته شده جدا نوشته شود. برای جدانویسی نیز از نیم فاصله استفاده کنید؛ برای مثال «شکل ها» را به­صورت «شکل‌­ها» بنویسید.جمع بستن کلمات فارسی یا انگلیسی با علایم جمع عربی اشتباه است. بنابراین، «پیشنهادات» و «اساتید» اشتباه و درست آن­ها «پیشنهادها» و «استادان» است.

تقدیر و تشکر و پیوست­ ها ( B Nazanin 14 pt)

در صورت وجود تقدیر و تشکر و پیوست در مقاله، به ترتیب در انتهای مقاله و پس از لیست علایم و نشانه­ها آورده می­شود. باید به پیوست­ها در متن مقاله اشاره و ارجاع شده باشد.

6- منابع( B Nazanin 12pt)

شیوه ارجاع به کتاب با زبان فارسی:

خاکی، غلامرضا. (1387). روش تحقیق در مدیریت. تهران: انتشارات بازتاب. چاپ سوم

شیوه ارجاع به متون ترجمه شده:

سالیس، ادوارد. (1372). مدیریت کیفیت فراگیر در آموزش و پرورش (مترجم؛ سیدعلی حدیقی). تهران: نشر هوای تازه.

ارجاع به مقالات با زبان فارسی:

رضایی، مژگان. (1391). بررسی عوامل موثر در استقرار دوره های آموزش ضمن خدمت مجازی از دیدگاه فرهنگیان. فصلنامه فناوری اطلاعات و ارتباطات در علوم تربیتی، سال سوم، شماره اول، صص 94-79.

شیوه ارجاع به مقالات لاتین:

-Rush, K. L., Waldrop, S., Mitchell, C., & Dyches, C. (2005). The RN-BSN distance education experience: From educational limbo to more than an elusive degree. Journal of Professional Nursing, 21, 283-292

 

A template for preparing papers in Journal of Entezami Science using styles in Microsoft Word 2007 (Times New Roman 14pt)

Author name1, Author name2*,Author name1, …(Times New Roman 12pt))

1- Name of the Department, University Name, Tehran, Iran.

2- Department of Human sciences, Islamic Azad University Bojnourd branch , Bojnourd, Iran

* email@address.ac.ir (Times New Roman 12pt)

Abstract(Times New Roman 14pt)

The abstract should state briefly the purpose of the research, the principal results and major conclusions. Also, it should include a definition of the problem, assumptions, and method of solution. An abstract is often presented separately from the article, so it must be able to stand alone. For this reason, pictures, diagrams, tables, references and other media materials should be avoided. Also, non-standard or uncommon abbreviations should be avoided .An abstract must be limited between 180 to 250 words for full research paper.

Keywords: (Times New Roman 12pt)